Zdravá svačina facebook
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

↓ prohlédněte si náš sortiment ↓

Blog

Na počátku bylo slovo aneb Knihomol

Na počátku bylo slovo aneb Knihomol

23.8.2016 | Když jsme se poprvé dozvěděli o možnosti převzít kavárnu ve Studijní a vědecké knihovně města Plzně, vzali jsme to jako výzvu. Svačiny připravovat umíme, stejně tak i občerstvení pro nejrůznější soukromé či firemní příležitosti. Dokonce už jsme v té době měli mnoho zkušeností s vedením školních bufetů. Ale kavárna je kavárna. Věděli jsme, že zkušenosti o provozu můžeme čerpat v Kačabě, ale i přesto jsme měli, jak se říká, zatnuto.

Navíc kavárna v knihovně je atypická věc. Nemůžete příliš počítat s tím, že vám tam zabloudí někdo z ulice. Knihovna má svůj řád i otevírací dobu. V počátečním rozhodování vám samozřejmě nepomůže ani vědomí, že předchozí nájemce kavárnu opustil, protože mu nefungovala dle jeho představ. Ale šli jsme do toho a bez nutných úprav to samozřejmě nešlo.

Museli jsme se dohodnout s vedením knihovny i se zástupcem památkářů. Vědecká knihovna města je totiž krásná historická budova. S budoucí podobou kavárny jsme současně hledali i odpovídající název. Chtěli jsme něco, co by odpovídalo atmosféře i místu. A věřte, není to nic lehkého. Jen těžko například pojmenujete kavárnu v knihovně Street café, Sky café, Chez Marcel a podobně. Nikdy to nebude ani Kavárna za rohem, Na dosah, Na cestě...leda snad Na cestě za poznáním. Slova, na které přicházíte, se vám zdají buď hloupá, nicneříkající nebo taková, co jste už mnohokrát slyšeli. Nakonec na nás z konečného výběru vypadly dva názvy: Bestseller a Knihomol. Zvolili jsme ryze české. A ač se může zdát jakkoliv pejorativní je pro nás velmi poetické. Není to slovo, které by někoho uráželo, spíš vyjadřuje takovým tím typicky zdravým obhroublým českým humorem velmi vřelý vztah člověka ke knihám. Lidé, co rádi čtou se dokonce i sami za knihomoly považují. Když navíc začnete pátrat po původu tohoto krásného českého slova, dozvíte se například, že Josef Jungmann uvádí jeho řecký původ. A i to, že má spoustu zvláštních synonym, z čehož některá vyznívají až archaicky: biblioman, knihomil či knihovrt a možná vás překvapí, že dnes se častěji namísto slova knihomol používá slovo bibliofil. Nám se ale líbil Knihomol.

Měli jsme název a přišla další výzva, proměnit kavárnu do podoby, která by se líbila jak nám, tak i budoucím návštěvníkům. Vzniklo několik návrhů včetně toho, kdy jsme uvažovali o obložení části nábytku knihami. Tuto variantu jsme ale nakonec zavrhli. Bylo by to asi nejspíš to, čemu se v češtině říká nošení dříví do lesa. Snažili jsme se o vytvoření příjemného prostředí, což vyžadovalo nejen nové sezení, ale i novou podlahu, která by celý prostor zůtulnila. Návrh interiéru kavárny jsme proto velmi rádi svěřili našim přátelům Petře a Pepovi Markovým, kteří jsou sice především designéry vlastních papírových skládaček a hraček PEPE, ale o jejich dobrém vkusu i nadčasovosti jsme se již několikrát v minulosti přesvědčili. O tom, zda se výsledná podoba interiéru povedla se koneckonců můžete přesvědčit a to každý všední den mezi devátou a devatenáctou hodinou.

Kavárna Knihomol nabízí nejen náš tradiční sortiment jako jsou sendviče, bagety, obložené housky, saláty, jogurty, quiche a domácí sušenky.  Naši kolegové z kavárny Kačaba nám pro změnu dodávají jejich výborné denní polévky, ale i zákusky a další sladkosti. Káva z naší nabídky pochází z plzeňské pražírny Orient Coffee.

Budeme velmi rádi, když se u nás zastavíte. Děkujeme za váš čas a přejeme vám hezký den!

 

 

Tým Zdravá svačina